+48 600 243 782

biuro@ekoscan.pl

Istotą termowizji jest badanie promieniowania emitowanego przez wszystkie znane nam obiekty. Ponieważ wartość wyemitowanego promieniowania zmienia się wraz z temperaturą, jesteśmy w stanie precyzyjnie ją zmierzyć i przedstawić w formie termogramów - przystępnych obrazów pokazujących rozkład temperatur.

Historia termowizji sięga początków XIX wieku, kiedy to niemiecki fizyk William Herschel umieścił termometr rtęciowy w widmie optycznym uzyskanym z pryzmatu. Eksperyment ten pozwolił mu zmierzyć ilość energii cieplnej przenoszonej przez poszczególne kolory światła. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że termometr najbardziej rozgrzewa się, gdy znajdzie się na nieoświetlonym polu poniżej czerwonego koloru. Doszedł do wniosku, iż istnieje niewidzialne dla oka promieniowanie "podczerwone", które transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali świetlnej.

Dziś badania termowizyjne stosowane są w budownictwie, przemyśle, ale także w wojsku, medycynie i ochronie przyrody.

W budownictwie, dzięki badaniom termowizyjnym możemy odkryć miejsca w konstrukcji budynku, przez które "ucieka" ciepło, tzw. mostek cieplny. Poniżej prezentujemy Państwu kilkanaście przykładów wadliwej konstrukcji budynków odkrytych dzięki badaniom termowizyjnym.

1 2

3

4

5

6
 7  8
 9  10