+48 600 243 782

biuro@ekoscan.pl

Mostek cieplny lub mostek termiczny - negatywne zjawisko w budownictwie polegające na powstawaniu miejsc w obudowie zewnętrznej budynku, w których obserwuje się niższą temperaturę powierzchni wewnętrznej. Jego przyczyną jest wadliwe wykonanie detali budynku, co prowadzi do powiększonych strat ciepła, zawilgocenia wnętrz i powstawania pleśni.

Główne typy mostków termicznych:

  • punktowe - w niewielkim obszarze występuje wyższa przewodność cieplna np. przebicie termoizolacji
  • liniowe - powstają, gdy na pewnym obszarze brakuje termoizolacji lub ma ona zmniejszoną grubość, albo w przypadku jej nieciągłości

Zobacz także: Wyniki badań termowizyjnych w naszej Galerii zdjęć

Termowizja - Historia termowizji sięga początków XIX wieku, kiedy to niemiecki fizyk William Herschel umieścił termometr rtęciowy w widmie optycznym uzyskanym z pryzmatu. Eksperyment ten pozwolił mu zmierzyć ilość energii cieplnej przenoszonej przez poszczególne kolory światła. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że termometr najbardziej rozgrzewa się, gdy znajdzie się na nieoświetlonym polu poniżej czerwonego koloru. Doszedł do wniosku, iż istnieje niewidzialne dla oka promieniowanie "podczerwone", które transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali świetlnej.

Dziś badania termowizyjne stosowane są w budownictwie, przemyśle, ale także w wojsku, medycynie i ochronie przyrody.