+48 600 243 782

biuro@ekoscan.pl


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/joomla2/templates/ekoscan2018/functions.php on line 180

5 czerwca 2019 r. już po raz 18 obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
W tym właśnie dniu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na problem nieustannej degradacji otaczającej nas przyrody, a także naszej wspólnej, zbiorowej odpowiedzialności za jej stan. Pamiętajmy o tym, że człowiek jest integralną częścią środowiska naturalnego, w którym egzystuje, w wyniku czego trując je i niszcząc, niszczy samego siebie. Wiele osób czytając to zdanie pomyśli, że to wyświechtany slogan i że przecież każdy o tym doskonale wie, jednak spalanie śmieci w domowych kotłowniach, zaśmiecanie lasów i przydrożnych rowów, czy wywóz nieczystości płynnych na nieużytek rolny sąsiada, to działania nadal cieszące się sporą popularnością wśród naszej lokalnej społeczności.

Nie bądźmy egoistami i pozwólmy cieszyć się pięknem przyrody która nas otacza również naszym dzieciom i wnukom. Pamiętajmy o tym, że emitując szkodliwe i trujące związki i substancje chemiczne, czy to do gruntu, czy do atmosfery, niszczymy i zabijamy przyrodę, a w następstwie tego również siebie i swoich bliskich. Zapewne zdecydowana większość osób z naszego otoczenia nie podziela naszych skłonności autodestrukcyjnych i z całą pewnością chce jeszcze długo cieszyć się przyrodą w takiej postaci, jaka nas obecnie otacza. Pomyślmy przez chwilę o tym, nim wrzucimy kolejne butelki PET do pieca, czy wyrzucimy zalegające w garażu pojemniki po oleju silnikowym do lasu. Swoją drogą, może Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego powinien trwać nie jeden a trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku?

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony został dnia 5 czerwca 1972 r. w Sztokholmie podczas światowej konferencji ONZ poświęconej tematowi stanu środowiska naturalnego i obchodzony jest w ponad 100 krajach.