Planuje się modyfikację programu "Stop Smog" dla gmin poprzez zwiększenie udziału finansowania inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz zmniejszenie wymaganego wkładu własnego ze strony gmin. Rozważa się również likwidację kryterium majątkowego dla beneficjentów końcowych.
Zmniejszony wkład własny dla gmin i nowe regulacje
W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja o opracowywaniu projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska i kilku innych ustaw. W ramach tych zmian planowane są inicjatywy mające na celu poprawę atrakcyjności programu "Stop Smog". Przyjęcie projektu przez rząd przewidziane jest na trzeci kwartał 2024 roku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało agencji prasowej PAP informację o planowanej nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków w kontekście programu "Stop Smog". Jedną z kluczowych zmian w ramach tego programu będzie zwiększenie udziału finansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów do 90%, jednocześnie redukując wkład własny gminy w projektach o charakterze niskoemisyjnym do 10%. Obecnie stosunek ten wynosi 70% do 30%.
W ramach nowych regulacji zostanie wyeliminowane kryterium majątkowe dla beneficjentów końcowych. Dodatkowo planowane jest poszerzenie katalogu wymagań dotyczących urządzeń lub systemów grzewczych o kwestie związane z etykietowaniem energetycznym miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. Ponadto przewiduje się wydłużenie czasu realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych dla umów zawartych przed 1 stycznia 2024 r.
Wyniki programu "Stop Smog"
Od lutego 2019 r. do końca marca 2024 r. w ramach programu "Stop Smog" podpisano 18 porozumień z gminami. Umowy zakładają modernizację 1775 budynków na kwotę ponad 92,6 mln zł (w tym 64,4 mln zł budżetu państwa). Według stanu na koniec marca br. w ramach "Stop Smog" zrealizowano 542 inwestycje niskoemisyjne.
Program "Stop Smog" jest przeznaczony dla wszystkich gmin, które borykają się z problemem złej jakości powietrza. W ramach tego programu udzielane są środki na inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych. Inwestycje są realizowane przez gminy na korzyść mieszkańców i finansowane w całości ze środków publicznych, pokrywając nawet 100% ich kosztów.
Źródło: O takich zmianach poinformował resort klimatu i środowiska w komunikacie dla PAP.